ODI Dravinjske doline: Vitanje - občina po meri invalidov
V petek 8. novembra sta Območno društvo invalidov Dravinjske doline in občina Vitanje organizirala okroglo mizo na temo – »Občina po meri invalidov.« Okoli štirideset razpravljavcev iz vrst tamkajšnjih društev in organizacij se je zbralo v KSEVT (Kulturno središče evropskih vesoljskih tehnologij) v Vitanju.
Po uvodnih pozdravnih besedah župana Vitanja Slavka Vetriha, je le ta povedal, da so se zbrali, ker je občina Vitanje v sodelovanju z ODI Dravinjske doline pristopila k uresničevanju projekta »Občina po meri invalidov.« Dodal je še, da je uresničevanje projekta pomembno za vse invalide v občini, saj se odziva na raznovrstne potrebe in interese invalidov ter spodbuja povezovanje in delovanje invalidskih organizacij na lokalni ravni. Ta projekt pa ni samo za invalide temveč zajema tudi starejše občane, mamice z otroki in podobno. Na županove besede se je navezal tudi predsednik ODI Dravinjske doline Ivan Pavlič, predstavil društvo katerega vodi. Vanj je vključeno 969 članov in njih 43 prihaja iz občine Vitanje. Dodal je še, da jim številčnost in po vrsti invalidnosti raznolikost članstva daje veliko moralno odgovornost, da delujejo povezovalno med posameznimi invalidskimi društvi in da namesto vsak zase in vsevprek obtožujemo, kaj bi kdo moral storiti, preidejo k čvrstemu dogovoru kdo, kaj in kdaj bo kaj storil. Povedano je še bilo, da se v občini Vitanje že do sedaj vzporedno z obnovo samega kraja, rešujejo tudi problemi predvsem v zvezi z gibalno oviranimi invalidi in občani.
Na sami okrogli mizi so obravnavali teme kot so – vzgoja in izobraževanje invalidov, komunikacijske ovire, gradbene ovire in dostopnost, pomoč pri zdravljenju in rehabilitacija, zagotavljanje stalne materialne varnosti, sodelovanje in udejstvovanje invalidov v družbenem življenju, kulturi, športu…in informiranje javnosti ter osveščanje občanov o problematiki invalidov.
Že pred časom je bila OŠ Vitanje izvedena anketa, ki prikazuje in analizira stanje na področju problematike občanov s posebnimi potrebami.
Kot so povedali na razpravi je bila anketa odličen pripomoček pri iskanju rešitev. Ravnateljica OŠ Vitanje mag. Tilka Jakop je povedala, da je v šoli že sedaj dobro poskrbljeno za invalidno mladino, da pa še nekaj stvari manjka. Predvsem programi za slepe in slabovidne, ki se jih profesorji sami sproti učijo. Veliko pa invalidnim sošolcem pomagajo zdravi učenci. O knjižnici v Vitanju je povedala direktorica Javnega zavoda Splošne knjižnice Slovenske Konjice Renata Klančnik, da manjkajo toaletni prostori za invalide in več knjig v braiilovi pisavi. Adela Pačnik je v imenu članov Društva slepih in slabovidnih predstavila nekaj arhitektonskih ovir.. Predstavljen je bil tudi problem tolmača za gluhoneme To je samo nekaj razpravljavcev, besedo so dobili vsi. Na vseh področjih je že marsikaj postorjeno, marsikaj pa še bo v prihodnjih letih. Vsi so bili enotnega mnenja, da se v zadnjih časih povečuje skrb za invalidne osebe in se jim na razne načine lajša življenje.
J. Gumzej
|
|
|
|
|