Pogovor o oblikovanju socialnih podjetij
Ljubljana, 21. marec 2005 - Zjutraj sem se srečal s predstavnikom organizacije, ki povzema naša razmišljanja o oblikovanju socialnih podjetij, kar je novost v Sloveniji. Ne samo to, pripravlja se k resnim praktičnim odločitvam v projektu, kjer sama ZDIS ne more uspeti. Socialna podjetja zaposlujejo težko zaposljive državljane (razen invalidov še starejše, ljudi po prestani zaporni kazni, zdravljene odvisnike, itd.). Država omogoči funkcio-niranje takih podjetij, se velikodušno odpove davkom in dejansko ves dohodek se namenja za blaginjo zaposlenih. Država torej ponudi pogoje, res pa je, da je njen vložek manjši od tistega v invalidska podjetja.
Zaradi odgovorov na poslana vprašanja tednika MAG, se je na izredni seji sestal UO Fiesa, kjer smo oblikovali odgovore v zvezi s Fieso. Novinarko Polono Šeško je zanimalo, kaj je s predvideno dozidavo, kdo je investitor, zakaj bi vsaka zveza dobila po en apartma, kako je z javnimi razpisi (invalidske organizacije jih po zakonu niso dolžne objavljati), kakšna bi naj bila vrednost, koliko časa je Aljoša Redžepović član UO Fiesa, kdo je njegov predsednik, koliko smo vlagali v Fieso in podobno.MAG-u smo odgovorili, saj nimamo prav nobenih razlogov, da ne bi, kajti naši lastniški odnosi so jasni in poslovanje transparentno.
Kolegij FIHO je bil sklican v zvezi z gladovno stavko predstavnikov YHD in njihovimi zahtevami (razdelitev sredstev FIHO in oblikovanje Nacionalnega sveta invalidskih organizacij Slovenije). FIHO zadeva le delitev sredstev. V YHD trdijo, da imajo premalo denarja. V ilustracijo navajam, da v 2005 YHD prejme iz različnih virov 150 milijonov SIT (Mladima, 13. 3. 2005), iz FIHO 13 milijonov, iz Ministrstva za delo 18 milijonov. Skupaj torej 271 milijonov SIT za izvedbo programa neodvisnega življenja, v katerem sodeluje 77 uporabnikov. Bralcu prepuščam komentar.
Minister za delo je prosil, da mu FIHO posreduje podrobno pojasnilo, kako smo delili sredstva in koliko je prejela posamezna organizacija. FIHO deluje dovolj pregledno, da to zmore storiti. Omenim še, da je bilo Društvo YHD proti spremembi 14. člena ustave, proti sprejemu Zakona o invalidskih organizacijah, proti sprejemu Zakona o poklicni rehabilitaciji in zaposlovanju invalidov, proti članstvu Nacionalnega sveta invalidskih organizacij (NSIOS) v Evropski invalidski forum, proti ustanovitvi NSIOS-a, proti uveljavljenem sofinanciranju invalidskih organizacij s sredstvi FIHO, proti sedanji sestavi Sveta FIHO, kjer imamo pomembno glasovalno možnost prav invalidi, proti sestavi Sveta Vlade RS za invalide s strani predlogov invalidskih organizacij. Škoda, da se ne zavedajo vedno bolj odklonilnega stališča slovenske javnosti do invalidov.