Poročilo predsednika ZDIS - maj 2011

05.05.2011 – Posvet na temo: »PREDSTAVITEV PREDLOGOV ZAKONODAJE NA PODROČJU DOLGOTRAJNE OSKRBE«

Udeležence posveta je pozdravil mag. Blaž Kavčič, predsednik Državnega sveta. Namen posveta je bil, da se udeležencem predstavi konkretne predloge rešitev in se poskuša zbližati stališča in na tak način da nov zagon pri uveljavljanju nujnih sprememb na področju dolgotrajne oskrbe. S spremembami se krepko zamuja, sedanje stanje pa je že na meji stabilnega zagotavljanja nujnih storitev.

Z organizacijo posveta »Predstavitev predlogov zakonodaje na področju dolgotrajne oskrbe« so nam predstavili in soočili različne poglede na sedanje stanje in prihodnji razvoj te vse bolj pomembne dejavnosti - dolgotrajne oskrbe. S konkretno predstavitvijo zakonskih predlogov želijo soočiti stališča do področja, na katerem bo država morala uvesti spremembe in začrtati smer nadaljnjega razvoja. Najpomembnejša vprašanja so povezana z organizacijo različnih oblik storitev dolgotrajne oskrbe in z njenim financiranjem. Marca 2010 je Ministrstvo RS za delo, družino in socialne zadeve posredovalo v javno obravnavo predlog Zakona o dolgotrajni oskrbi in zavarovanju za dolgotrajno oskrbo. V času javne razprave se je do tega predloga oblikovala vrsta različnih strokovnih, ekonomskih in pravnih stališč, ki so bila tudi posredovana predlagatelju zakona.

V tej razpravi je aktivno sodelovala tudi Skupnost socialnih zavodov Slovenije, ki je opredelila vrsto pomislekov in predlagala spremembe ter dopolnila. Ko so iskali način, kako bi predloge čim bolj konkretno vnesli v predlog zakona, so kot najbolj učinkovito rešitev ocenili pripravo samostojnega alternativnega predloga zakona, ki so ga poimenovali Zakon o dolgotrajni oskrbi in negi. Decembra 2010 so ga posredovali v javno razpravo. Tudi na ta predlog so prejeli veliko različnih strokovnih mnenj. V času javne razprave so na različnih koncih Slovenije za različne ciljne skupine izvedli več celovitih predstavitev in konstruktivnih razprav o predlaganih rešitvah zakona.

Predlog Zakona o dolgotrajni oskrbi in zavarovanju za dolgotrajno oskrbo sta predstavila Davor Dominkuš z MDDSZ ter Boris Koprivnikar, predsednik UO SSZS. Doc. dr. Aleksandar Kešeljević, Ekonomska fakulteta, Univerza v Ljubljani je predstavil analizo ekonomskih učinkov obeh zakonskih predlogov. Pravne vidike priprave predloga zakona o dolgotrajni oskrbi in negi ter upoštevanje vidikov spoštovanja ustavnih pravic oskrbovancev je predstavila Senka Vrbica, univ.dipl.pravnica, PIC.

V predstavitvi so nam poskušali osvetliti predvsem naslednje teme:

  • demografske, socialne in zdravstvene spremembe;
  • pokritost in stanje mreže domov za starejše ter financiranje dejavnosti (oskrba, zdravstvena nega, razmerje med ponudbo in povpraševanjem, organiziranost izvajalcev, ...);
  • možnosti alternativnih oblik storitev in njihova razvitost (pomoč na domu, oskrbovana stanovanja, podporne tehnologije, ...);
  • ekonomski vidiki dolgotrajne oskrbe ter analiza konkretnih učinkov različnih zakonskih predlogov na tem področju (novo obvezno zavarovanje za dolgotrajno oskrbo, obremenitev zasebnih in javnih virov, možni viri za financiranje dejavnosti, ...);
  • predstavitev sistemskih rešitev predlogov zakonov (predlog SSZS in predlog Ministrstva RS za delo, družino in socialne zadeve);
  • poglede na možne poti razvoja socialnega in zdravstvenega sistema v luči spremenjene demografske in ekonomske situacije.

V nadaljevanju je sledila razprava in sprejem predlogov zaključkov posveta.

06. - 07. 05.2011 - Usposabljanje za aktivno sodelovanje in neodvisno življenje, Terme Dobrna

Zveza delovnih invalidov Slovenije je v Termah Dobrna izvedla dvodnevno usposabljanje za aktivno sodelovanje in neodvisno življenje invalidov za prostovoljke na društvih invalidov. Usposabljanja se je udeležilo 120 prostovoljk in prostovoljcev iz naših društev.

Udeleženci so na začetku prvega dne sodelovali v petih delavnicah: »Iz prakse za prakso pri delovanju invalidov« - mag. Andrejka Fatur-Videtič; »Art terapija za invalide« - spec. Evalda Bizjak, dipl.del.ter.; »Samopomoč in pomoč pri invalidnosti in bolezni« - Marja Strojin; »Pomoč pri reševanju problemov kot del celovite pomoči invalidom v društvu: Odkrivanje kapacitet in pridobivanje veščin za uspešno soočanje s problemi« - mag. Senka Š. Vrbica; »Pomen in vloga prostovoljke pri administrativnem delu na DI« - mag. Tanja Hočevar.

Naslednji dan so udeleženci usposabljanja prisluhnili trem predavanjem in sicer: »Zdravljenje in rehabilitacija žensk v ginekologiji«, dr. Vladimir Magajna; »Konzervativno zdravljenje urinske inkotinence«, Patricija Goubar, dipl.fth. in »Vitalizacija življenja«, Marjan Štor.

09.05.2011 - 55. seja Komisije Državnega sveta za socialno varstvo, delo, zdravstvo in invalide.

Udeležil sem se 55. seje Komisije DS za socialno varstvo, delo, zdravstvo in invalide. Na dnevnem redu je bil tudi predlog zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o socialno varstvenih prejemkih. Pri predlogu oziroma amandmaju sem zagovarjal pripombe ZDIS. Državni svet je podrl naš predlog oziroma amandma.

10.05.2011 – 6. seja UO ZDIS, ZSSS, DZ RS

Na 6. seji UO ZDIS smo obravnavali in sklepali o izvajanju rekreativno športne dejavnosti po koledarju tekmovanj ZDIS v letu 2011 ter za leto 2012; potrdili smo predloge za podelitev priznanj na predlog Komisije za podeljevanje priznanj za MDI Šaleške doline in DIO Radovljica – Bled; sprejeli smo razpis za pedagoško akcijo za leto 2011; razpravljali o pobudah predstavnikov DI na zboru članov; sprejeli izhodišča za planiranje za leto 2012 ter določili rok za dopolnitev registra članstva s strani DI.
V času predreferendumske kampanje o pokojninski reformi, sem se sestal z izvršnim sekretarjem za pravno področje in področje delovnih razmerij pri ZSSS, Andrejem Zorkom. Pogovorila sva se o pobudi Zveze delovnih invalidov Slovenije, da tiskanim in elektronskim medijem posreduje za objavo sporočilo za javnost.

Na 29. nujni seji Odbora za delo, družino, socialne zadeve in invalide pri DZ RS so obravnavali in potrdili spremembe in dopolnitve Zakona o uveljavljanju pravic iz javnih sredstev in Zakona o socialno varstvenih prejemkih. Na Zakon o socialnih prejemkih je ZDIS posredovala amandma na 36. člen, vendar ni bil sprejet.

Dogovorili smo se za sestanek na MDDSZ, kjer bomo naše predloge predstavili skupaj s Zvezo paraplegikov Slovenije.

11.05.2011 – Posvet članic konzorcija RoJ

Udeležil sem se posveta članic konzorcija RoJ. Izvršni direktor Konzorcija RoJ je poročal o izvedenih aktivnostih: razgovoru s štirimi ministrstvi, intenzivnem pogovoru z Združenjem bank Slovenije ter Telekomom glede sodelovanja v projektu. V letošnjem letu je Konzorcij RoJ imel že 3 sestanke z Direktoratom za informacijsko družbo. Predstavniki direktorata so mnenja, da je projekt dober in ga je potrebno podpreti. Država mora dati legitimnost Konzorcju RoJ, da se lahko prijavi na razpis, glede izvedbe projekta in da se pristopi k izvajanju projekta z vsako članico konzorcija RoJ postopno. Na posvetu sta bila prisotna direktor Direktorata za informacijsko družbo, Marjan Turk in sekretarka direktorata, Simona Kralj.

12.05.2011 – 1. seja sekretariata NSIOS

Udeležil sem se1. seje sekretariata NSIOS, na kateri smo med drugim obravnavali vzpostavitev aktivnega odnosa z javnostmi, rešitve za razporejanje finančnih sredstev po zahtevah Računskega sodišča in izhodišča za organizacijo posveta o razvojnih usmeritvah NSIOS.

13.05.2011 – 73. seja ZIPS

Udeležil sem se 73. seje ZIPS, na kateri smo obravnavali predlagane amandmaje k predlogu zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o zaposlitveni rehabilitaciji in zaposlovanju invalidov (ZZRZI-C). Vsi člani sveta ZIPS so enoglasno podprli predlagane amandmaje. Povedal sem, da smo se v lanskem letu srečali in uskladili samo 61. a člen, ki je sedaj povzet v novem pokojninskem zakonu ZPIZ-2 (155. člen). V primeru, da bi na referendumu pokojninska reforma padla, je potrebno pripraviti amandma, s katerim bi v ZZRZI dodali, da bodo invalidska podjetja, ki imajo zaposlenih vsaj 50% invalidov oproščena plačila prispevkov za vse zaposlene. ZIPS mora pripraviti gradivo, da bodo predstavniki invalidskih podjetij predstavili poslancem ključni pomen teh amandmajev. Potrebno je pripraviti okrogle mize po regijah in na njih povabiti poslance, vsa invalidska podjetja, da se seznanijo s problematiko sprememb in dopolnitvah ZZRZI-ja.

14.05.2011 - 13. revija pevskih zborov društev invalidov ZDIS, Lenart

Na trinajsti reviji pevskih zborov društev invalidov ZDIS je sodelovalo 23 pevskih zborov iz naših DI. Izvedena je bila 14.5.2011 v Lenartu v organizaciji ZDIS in MDI Lenart. Pokrovitelj revije je bil župan občine Lenart, mag. Janez Kramberger. Vso pohvalo za dobro organizacijo revije (za številne aktivnosti, ki so jih opravili prostovoljci medobčinskega društva (peka peciva, vodenje zborov – osnovnošolke-vodičke zborov, power point predstavitev vseh udeleženih zborov na reviji, itd...) zaslužita predsednica DI, Emilija Šuman in podpredsednik DI, Franc Berlak. Pohvala gre tudi voditeljici in povezovalki programa, Darinki Čobec. Na reviji so bili prisotni župan občine Lenart, mag. Janez Kramberger; poslanec DZ RS, Marjan Bezjak, ravnatelj OŠ Lenart, Marjan Zadravec, ter gospod Breznik, predstavnik Javnega sklada RS za kulturne dejavnosti Območne enote Lenart.

26.05.2011 – NSIOS

Na sestanku na NSIOS, na katerem sta bila prisotna Senka Vrbica, pravnica PIC in Goran Kustura, piarovec, smo se dogovorili, da se pripravi sporočilo Zveze delovnih invalidov Slovenije za javnost, za objavo v tiskanih in elektronskih medijih, v času ko poteka predreferendumska kampanja o pokojninski reformi. Sporočilo za javnost bo pripravil Goran Kustura, na osnovi naših pripomb in mnenj.

27.05.2011 – Direktorat za socialne zadeve

Udeležil sem se sestanka na MDDSZ, Direktoratu za socialne zadeve, kjer so bili prisotni: Špela Šušteršič, ZPS; Barbara Čufer, ZDSSS; Drago Novak, ZDIS in predstavnika MDDSZ: Barbara Starič Strajner, pravnica in Davor Dominkoš, direktor Direktorata za sociale zadeve. Predstavili smo naše predloge na Zakon o socialnovarstvenih prejemkih. Barbara Starič Strajner je na naše predloge odgovorila, da je vse že zajeto v zakonu o dedovanju in, da morajo za starejše osebe poskrbeti otroci, v nasprotnem se lokalna skupnost oz. država, ki nudi pomoč starejši osebi z denarno pomočjo ali varstvenim prejemkom vknjiži na premoženje, dokler otroci te osebe ne izplačajo dolg do lokalne skupnosti oz. države. Povedala nam je, da se bodo v cenzus glede denarne pomoči šteli vsi prihranki in premoženje osebe, ki zaprosi za varstveni prejemek oz. socialno pomoč. Cenzus za varstveni prejemek se bo dvignil iz 288 € na 450 €. Davor Dominkuš, direktor Direktorata za socialne zadeve na MDDSZ nam je povedal, da pripravljajo nacionalni program socialnega varstva in da bo javna predstavitev 14.6. ali 15.6.2011 na URI Soča. Direktorat za socialne zadeve na MDDSZ bo zbiral predloge in pripombe na nacionalni program.

31.05.2011 – 12. skupščina Delavske hranilnice d.d.

Udeležil sem se 12. skupščine Delavske hranilnice d.d.. Dividenda za kosovno delnico znaša 5,00 EUR bruto in se bo imetnikom delnic izplačala do 30. junija 2011. Skupščina se je seznanila s prejemki članov uprave in članov nadzornega sveta, ki so jih za opravljanje nalog v hranilnici prejeli v poslovnem letu 2010. Skupščina je sprejela predlagane spremembe statuta zaradi uskladitve z določbami Zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o gospodarskih družbah (ZGD-1C).