Zasedanje predsedstva mednarodne zveze telesnih invalidov FIMITIC

Ljubljana, 1./2. julij 2005. – Na sedežu ZDIS je te dni bilo zasedanje predsedstva Mednarodne zveze telesnih invalidov FIMITIC, ki so se ga udeležili predsednica FIMITIC Marija Lidija Štiglic (Nemčija), oba podpredsednika dr. Klaus Voget (Avstrija) in Marjan Kroflič (Slovenija) ter zakladnik Walter Kälin (Švica). Zasedanja sta se udeležila častna gosta mag. Cveto Uršič, v.d. direktor Direktorata za invalide Ministrstva za delo, družino in socialne zadeve ter Boris Šuštaršič, predsednik Nacionalnega sveta invalidskih organizacij Slovenije.
V svojem in v imenu ZDIS je udeležence pozdravil predsednik ZDIS Miran Krajnc, dr.vet.med.

Tema pogovora so bile vsebina in oblike sodelovanja predstavnikov invalidskih organizacij z Ministrstvom za delo, družino in socialne zadeve na področju strategije invalidskega varstva v Sloveniji. Po uvodnih predstavitvah in orisu razmer mag. Uršiča ter predsednika Šuštaršica na podorčju invalidskega varstva v Sloveniji smo udeleženci bili soglasni, da je potrebno strategijo uresničevati v stalnem medsebojnem dialogu, ki edino lahko prispeva k optimalnim rešitvam v korist življenjskih razmer invalidov. Ključne izhodiščne vrednote za oblikovanje invalidske politike ostajajo enakost možnosti invalidov, nediskriminacija in kakovost njihovega življenja. Zasedanje in prisotnost gostov je bila priložnost, da je predsednica Marija Lidija Štiglic izročila podpredsedniku Marjanu Krofliču Zlato medaljo FIMITIC za njegovo dolgoletno delo v Sloveniji in na mednarodni ravni v korist invalidov.

Zasedanja predsedstva Mednarodne organizacije telesnih invalidov FIMITIC so se udeležili predsednica Marija Lidija Štiglic (Nemčija), podpredsednik dr. Klaus Voget (ŐZIV, Avstrija) in podpredsednik Marjan Kroflič (ZDIS, Slovenija) ter zakladnik Walter Kälin (OROCAP, Švica). Na uvodnemu dela zasedanja sta kot gosta v razpravi sodelovala mag. Cveto Uršič, v.d. direktor Direktorata za invalide na Ministrstvu za delo, družino in socialne zadeve ter Boris Šuštaršič, predsednik Nacionalnega sveta invalidskih organizacij Slovenije. Članom predsedstva je predsednik ZDIS Miran Krajnc izrekel dobrodošlico v Sloveniji in se hkrati zahvalil gostoma za udeležbo in izrazil željo, da bi bilo zasedanje uspešno.

V prvem delu zasedanja je mag. Uršič orisal razmere na podorčju pravnega varstva invalidov v Sloveniji, zakonodajo in že sprejeto strategijo invalidskega varstva, ki jo je potrebno v dialogu z invalidskimi organizacijami posodobiti in dograditi. Boris Šuštaršič se je zavzemal za večje angažiranje invalidskih organizacij v okviru NSIOS-a pri načrtovanih akcijah Ministrstva in večji posluh Ministrstva za dialog z njimi. Predsednica FIMITIC je ocenila tovrstne razgovore kot zelo koristne in plodne, še zlasti v primeru, kadar izhajajo nacionalne invalidske politike iz evropskih vrednot kot so nediskriminacija, enakost možnosti pri vključevanju invalidov na vseh podorčjih življenja in s ciljem zagotoviti jim kakovostno življenja. Osebno sem opozoril na dejstvo, da se pojav invalidnosti v svetu, Evropi, pa tudi že v Sloveniji pojavlja vzporedno s pojavom revščine kot sopotnice invalidnosti. Zato je potrebno v invalidski politiki ohraniti ustrezno pomoč in varstvo za najtežje invalide in jim nikakor ni mogoeče naložiti celotno breme odgovornosti za vključevanje v družbo. Izpostavil sem tudi vprašanje o možnosti zavezanosti vlade k civilnemu dialogu s predstavniki invalidskih organizacij in vpršanje celostnega obravnavanja invalidskih vprašanj na vladni ravni, torej medresorskega usklajevanja.

V sklepnem delu skupnih pogovorov se je predsednica FIMITIC Marija Lidija Štiglic zahvalila gostoma za sodelovanje na srečanju in izrekla željo po tesnejšem in usklajenem sodelovanju obeh partnerjev. V zaključnem govoru je sporočila sklep upravnega odbora FIMITIC-a, da ob izteku mandata podpredsedniku Marjanu Krofliču podeli 'Zlato medaljo' za uspešno dolgoletno delo na področju uveljavljanja človekovih pravic invalidov v Sloveniji kakor tudi v evropskem prostoru preko FIMITIC-a. Tako visokega priznanja nisem pričakoval, uspešna dopolnitev 14. člena slovenske Ustave z 'invalidnostjo' kot nediskriminacijskim načelom pa bila možna le ob podpori invalidskih organizacij v Sloveniji. Zahvalil sem se predsednici za njen govor, s katerim je utemeljila podelitev zlate medalje kakor tudi za sprjete čestitke vseh prisotnih. Delo smo zaključili z delovno večerjo, s katero je predsednik Miran Krajnc v imenu ZDIS pogostil člane predsedstva.

V nadaljevanju smo sejo nadaljevali le člani predsedstva, pri tem sledili dnevnemu redu, potrdili zapisnik zadnje seje upravnega odbora z Dunaja 1.-2. aprila 2005, poročili predsednice in zakladnika. Zapisnik seje in poročili sta v arhivu ZDIS. Osrednja točka razprave je bila namenjena izvrševanju sklepa dunajske seje upravnega odbora, s katerim je bilo odločeno, da se prenese sedež FIMITIC-a v Rim. Italijanska invalidska organizacija ANMIC je kot članica FIMITIC ponudila brezplačne uradniške prostore z vso opremo, kar seveda olajšuje delo FIMITIC-a, ki se zaradi premajhnih in zakasnelih vplačil članarine finančno sooča s finančno nestabilnostjo in omejenimi v aktivnostmi. Italijanski kolegi so prenosa sedeža FIMITIC-a v Rim celo pogojevali z izstopom. Jasno je, da s prenosom sedeža FIMITIC želijo okrepiti predvsem svoj položaj v Italiji, pa tudi njihov predsednik je objavil v tem primeru svojo kandidaturo za predsednika FIMITIC. Osebno in še nekateri člani seveda malo dvomimo, da bo ANIMIC uspešno vodila in nadaljevala politiko FIMITIC iz več razlogov: predsednik nima izkušenj v mednarodnem prostoru invalidskega gibanja, ne govori angleško, nastopa vedno s prevajalcem, znano je tudi, da južni sosednje veliko govorijo, tudi dobro govorijo, vendar je njihov delovni izplen skromen. Že sedaj se okoli vprašanj prenosa arhiva zapleta, tudi zaradi njihovega tradicionalnega dopustniškega časa, zato ni bilo mogoče natančno postaviti datumov dogodkov prenosa sedeža iz Bonna v Rim. Predsedstvo bo delegatski konferenci predlagalo, da se v Bonnu ohrani strokovni sedež FIMITIC-a z enoletnim mandatom, v tem času pa bi strokovni tim pod vostvom Marije Štiglic kot častne predsednice in strokovnjakinje z mnogimi poznanstvi v imenu in za članice pripravljala projekte, s katerimi bi kandidirarali na razpisih evropksih skladov, stroški dela in prosora pa bi se refundirali iz tako pridobljenih sredstev.

Naslednja osrednja točka dnevnega reda so bile priprave in izvedba delegatske konference oktobra meseca (5.-9. oktober 2005) v Notwillu v Švici. V zvezi to točko sta poročala predsednica in Walter Kälin, predsednik PROCAP-a kot organizator delegatske konference.

Kandidatna lista za volitve:
Predsednika Giovanni Pagano (ANMIC, Italija)
Podpredsednik Dr. Csaba Chican (Madžarska)
Podpredsednik Dr. Klaus Voget (Avstrija)
Zakladnik Walter Kälin (Švica)
Generalna sekretarka Marica Mirić (Hrvaška)
Člani odbora:
Monica Antoci (Romunija)
Vassilis Dimitriades (Grčija)

Lista je še odprta v kolikor bi se na delegatski konferenci odločili za 9-članski odbor. V okviru delegatske konference bo tudi poseben seminar na temo zdravljanja in rehabilitacije invalidov v Švici kot primer dobre prakse. Na delegatski konferenci bodo sprejeti posebni dokumenti kot resolucija in priporočila nacionalnim in evropskim ustanovam. Poleg klasičnih poročil predsednice, zakladnika bodo poročali tudji vodje ekspertnih skupin – o delovnih nesrečah in poklicnih boleznih Marica Mirić, analizo vprašalnika o članicah FIMITIC Marjan Kroflič, ki bo poročal tudi o spletnem portalu FIMITIC, ki ga bodo po delegatski konferenci oskrbovali FIMITIC-ov kolegi iz ANMIC-a.

- Govor ob podelitvi zlate medalje FIMITIC Marjanu Krofliču, dolgoletnemu zastopniku za mednarodno sodelovanje Zveze delovnih invalidov Slovenije in podpredsedniku FIMITIC

- Ogled ostalih slik