DI Ilirska Bistrica: "Kdo pa sem, da se mi to ne more zgoditi?"
… s temi besedami je dr. Jadranka Vrh Jermančič, specialistka citologije in patologije, zaključila strokovno predavanje o raku poslušalcem v prostorih Društva invalidov Ilirska Bistrica.
Kar veliko smo slišali o tej bolezni. Kdo bo zbolel in za katerim rakom, določajo medsebojni učinki dejavnikov okolja oz. načina življenja, dedna nagnjenost in naključje. Rak ne nastane »čez noč«.
Znano je, da je več kot polovica vseh rakov posledica načina življenja in okolja. Podučili smo se, da bi se zbolevnost občutno zmanjšala z zdravim načinom življenja oziroma opuščanjem škodljivih razvad kot so kajenje cigaret, čezmerno pitje alkoholnih pijač, nepravilna prehrana, čezmerno sončenje in premajhna vsakodnevna telesna dejavnost…
Kljub napredku medicinske znanosti za rakom še vedno umre skoraj polovica zbolelih, predvsem tistih, ki jim je bil rak pozno odkrit. Umrljivost je mogoče pomembno zmanjšati z zgodnjim odkrivanjem bolezni, presejalnimi testi in sodobnim zdravljenjem. Da raka odkrijemo pravočasno, moramo biti seznanjeni s sumljivimi zgodnjimi znaki bolezni in hkrati dovolj osveščeni, da se napotimo k zdravniku. Skratka, prisluhniti moramo svojemu telesu in ne odlašati z obiskom pri zdravniku.
S projekcijo in predavanjem smo spoznali kar nekaj oblik raka in najpomembnejše bolezenske znake zanje, na katere moramo biti še posebej pozorni.
Ker je predavateljica dejavna v Obalnem društvu za boj proti raku, s sedežem v Kopru, nam je tudi preskrbela večje število zloženk o tej bolezni, ki jih lahko dobite na sedežu našega društva.
»Več osveščanja - več pozornosti zdravju!« je tudi društveni program, s katerim vabimo naše članstvo na zanimiva in strokovna predavanja.
Jožica Žibert
Slika: predavanje dr. Jadranke Vrh Jermančič
|