Sestanek z Aktivom delovnih invalidov RTH Trbovlje
Trbovlje, 16.09.2005 – Sestal se je Aktiv delovnih invalidov RTH Trbovlje (RTH Rudnika Trbovlje Hrastnik) na katerem so sodelovali še mag. Cveto Uršič, v.d. direktorja Direktorata za invalide, Miran Kalčič, namestnik generalnega direktorja Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije, Franc Kokalj, predstavnik Gospodarske zbornice Slovenije, Iztok Cilenšek, predstavnik Sindikata RTH in predstavnik uprave RTH. Namen sestanka je bil informiranje članstva o izvajanju invalidskega zavarovanja v povezavi z veljavno zakonodajo (Zakon o PIZ- pokojninskem in invalidskem zavarovanju, Zakon o delovnih razmerjih, Zakon o zaposlitveni rehabilitaciji in zaposlovanju invalidov.
Najbolj odmevne novosti so: dopuščena možnost odpuščanja invalidov, uvedba kvotnega sistema, državne vzpodbude (za zaposlovanje invalidov, za delodajalce, za ohranjanje delovnih mest) , sprejem podzakonskih aktov, delovanje Sklada za vzpodbujanje zaposlovanja invalidov itd.
Izdelana je informacija o izvajanju invalidskega zavarovanja po 1.1.2003, ki je vodilo za nadaljnje delo na različnih področjih. Na primer vprašanje invalidskih komisij (IK), ki bi jih bilo potrebno poenotiti in centralizirati. Prav tako kriterije za ocenjevanje invalidnosti, ki ob poenotenju prestajajo testiranje na IK. Ko bo prenehala absolutna varnost pred odpuščanjem invalidov (s 1.1.2006) je potrebno odpuščanju in delodajalcem nuditi ustrezne napotke (pridobivanje izkušenj, uvajanje na delo itd.). Delodajalci morajo določiti primerna delovna mesta za invalide in planirati ohranitve njihove zaposlitve ter izboljšati delovne pogoje. Če invalidi ne dosegajo pričakovanih rezultatov odpustitev ni možna. Delodajalec lahko odpove zaposlitev iz poslovnega razloga, če delavcu ponudi novo pogodbo o zaposlitvi pri sebi ali drugemu delodajalcu. Če delodajalec nima možnosti zagotovitve delovnega mesta, mora nastalo situacijo predočiti komisiji iz zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju, ki odloči o odpustu.
Komisije bodo oblikovane po dejavnostih. Koristni bodo predhodni razgovori (delodajalci, delojemalci) o prihajajočih novostih in o zahtevnih pravnih postopkih v zvezi z odpuščanjem. Izteka se obdobje absolutnega pravnega varstva in pričenja se obdobje relativnega pravnega varstva. Predlaga se sprememba Zakona o dohodnini, ki bi omogočila, da se pri izplačilu odpravnine ne plačujejo davki in prispevki (bila bi neobdavčena).
Nasploh je bilo veliko govora o odpravnini, ki bi jo naj izplačal prvi delodajalec (nevarnost, da je drugi ne bo ), da invalidi niso opravičeni do odpravnine, drugi so (109. člen Zakona o delovnih razmerjih) itd.
Bile so pripombe na delovanje IK (administriranje, dolgotrajnost, neupoštevanje zdravstvenega stanja itd.), na obnašanje delodajalcev ob prezaposlovanju itd.
Predlaga se, da bo komisija za odpuste krovna, senati pa sestavljeni tako, da ne bodo pod vplivom lokalnega okolja. Ob vsem pa se ob uveljavitvi nove zakonodaje izraža zahteva po skupnem sodelovanju socialnih partnerjev.
Člani Aktiva delovnih invalidov RTH niso bili zadovoljni z vsemi odgovori, ki so jih posredovali gosti, vsi po vrsti vrhunski pravni strokovnjaki, ker so pač izhajali iz zakonodaje, ki je takšna kakršna je. Zagotovili pa so pomoč pri nujnih spremembah na bolje pri vprašanjih odpravnin, delovanju IK in dogovoru med socialnimi partnerji.