Poročilo predsednika ZDIS - april 2011
05.04.2011 – ZIPS; NSIOS
Razgovor s sekretarko ZIPS, Tatjano Brumič Smrekar o zakonu ZZRZI, ki so jim ga predstavili na MDDSZ in sestanku na MF. Nekaj sprememb so sprejeli, veliko pa ne bodo odstopali od napisanega predloga zakona.
Razgovor s predsednikom in glavnim tajnikom NSIOS, glede posveta v DZ RS za naslovom: »Vloga invalidov in države pri spremljanju uresničevanja Konvencije o pravicah invalidov«. ZDIS bo sodelovala na posvetu na temo: »Praktična izkušnja delovnih invalidov pri uveljavljanju človekovih pravic invalidov po Konvenciji o pravicah invalidov«.
06.04.2011 – 72. seja ZIPS
Udeležil sem se seje ZIPS, kjer so nam v 1. točki dnevnega reda predstavil predlagane zakonske spremembe in dopolnitve Zakona o zaposlitveni rehabilitaciji in zaposlovanju invalidov z MDDSZ, Peterlin Damjana, sekretarka na Direktoratu za invalide in Dragica Bac, direktorica Direktorata za invalide. Povedal sem, da smo se v lanskem letu srečali in uskladili samo 61. a člen, ki je sedaj povzet v novem pokojninskem zakonu ZPIZ-2. Ostali členi, ki so nam jih posredovali v novem zakonu niso bili usklajeni s socialnimi partnerji.
07.04.2011 – 1. seja KOO Gorenjske regije
S sekretarko ZDIS, mag. Tanjo Hočevar, sva se udeležila seje KOO Gorenjske, na kateri so bila prisotna vsa DI iz KOO Gorenjska. Na dnevnem redu so imeli informacijo o delu UO ZDIS, problematiko v društvih, zbor članov ZDIS ter usposabljanje za EK.
09.04.2011 – Srečanje na temo športa invalidov
V prostorih Univerzitetnega rehabilitacijskega inštituta RS – Soča sem se udeležil srečanja na temo športa invalidov. Teme srečanja so bile: Športna rekreacija invalidov v Sloveniji, predstavitev projekta Športna mreža enakih, Šport mladih invalidov, Nacionalni program športa 2011-2020, zakonodajni vidiki športa invalidov, Aktualna problematika na področju športa invalidov in analiza trenutnega stanja, trenutno stanje športne aktivnosti v posamezni invalidski organizaciji.
ZDIS bo prejela anketni vprašalnik o trenutnem stanju športne aktivnosti članov.
Predstavili so nam športno rekreacijo invalidov v Sloveniji z željo, da se vzpostavi vsebinsko povezovanje športnih aktivnosti IO: cilje, naloge in zaključek športne rekreacije (z dobrimi programi in finančnimi sredstvi, ki so pravilno opredeljeni).
Predstavili so nam projekt »Športna mreža enakih«, v katerem sodeluje kot konzorcijski partner ZŠIS-POK. Vsebinski namen projekta je, da vzpodbuja mreženje, sodelovanje in povezovanje nevladnih organizacij na področju športa oseb z zmanjšanimi zmožnostmi; poseben poudarek je na integraciji otrok in mladostnikov z zmanjšanimi zmožnostmi v športu; srečanje z namenom uskladitev zakonodaje oziroma predpisov, ki bi omogočile vključitev oseb z zmanjšanimi zmožnostmi v rekreativne in športne dejavnosti; priprava modelov vključevanja v športno rekreativne dejavnosti za pomoč NVO, ki želijo organizirati športno vadbo za osebe z zmanjšanimi zmožnostmi.
12. 04. 2011 - Delovni posvet
Varuh človekovih pravic RS, Nacionalni svet invalidskih organizacij in Državni svet RS so organizirali delovni posvet na temo Vloga invalidov in države pri spremljanju uresničevanja konvencije o pravicah invalidov, pod pokroviteljstvom predsednika RS, dr. Danila Tűrka.
Na posvetu sem v imenu ZDIS predstavil referat Praktična izkušnja delovnih invalidov pri uveljavljanju človekovih pravic invalidov po Konvenciji o pravicah invalidov
Na začetku posveta nas je pozdravil preko videoposnetka predsednik RS, dr. Danilo Tűrk in nam zaželel uspešno delo. Udeležence posveta so pozdravili: mag. Blaž Kavčič, predsednik Državnega sveta RS, dr. Zdenka Čebašek Travnik, Varuhinja človekovih pravic RS, Boris Šuštaršič, predsednik Nacionalnega sveta invalidskih organizacij Slovenije in član Državnega sveta RS.
S strokovnimi referati so sodelovali: Linnea Arvidsson, predstavnica Visokega komisarja za človekove pravice OZN regionalna pisarna za EU, Avv. Delia Ferri, Ph.D., neodvisna svetovalka (Verona Bar) in raziskovalka v študiji o izzivih in primerih dobre prakse pri implementaciji Konvencije OZN o pravicah invalidov, Dragica Bac, direktorica Direktorata za invalide pri MDDSZ, Boris Jakov Geričič, namestnik pravobranilke invalidov Republike Hrvaške, Tone Dolčič, namestnik Varuhinje človekovih pravic RS, Boris Šuštaršič, predsednik komisije Državnega sveta RS za socialo, zdravstvo, delo in invalide, mag. Cveto Uršič, član odbora za invalide po 34. členu Konvencije o pravicah invalidov v prvem mandatu, dr. Matej Avbelj, dekan Fakultete za državne in evropske študij, Štefan Kušar, glavni tajnik Nacionalnega sveta invalidskih organizacij Slovenije, Jelka Bratec, vodja posebnih socialnih programov Zveze društev za cerebralno paralizo Slovenije – SONČEK, Drago Novak, predsednik Zveze delovnih invalidov Slovenije, dr. Katja Vadnal, predsednica Zveze društev za pomoč osebam z motnjo v duševnem razvoju SOŽITJE.
Pred tremi leti, aprila 2008, je Državni zbor Republike Slovenije ratificiral Konvencijo o pravicah invalidov, ki jo je sprejela generalna skupščina OZN, 13. decembra 2006. Do danes jo je podpisalo 147 članic OZN, ratificiralo pa 99. V referatih smo slišali, da Konvencija predvideva različne načine spremljanja njenega izvajanja, pri čemer pa posebej določa pravico civilne družbe, zlasti invalidov in njihovih reprezentativnih organizacij, da so vključeni v postopek spremljanja njenega izvajanja. Posvet je skušal odgovoriti zlasti na naslednja vprašanja: Kako se konvencija uresničuje? Ali invalidi dejansko uživajo vse zapisane pravice? Ali je Republika Slovenija vzpostavila ustrezne mehanizme za promocijo, uresničevanje in nadzor izvajanja konvencije? Zakon o izenačevanju možnosti invalidov, ki je bil sprejet novembra 2010, je določil, da to nalogo opravlja Svet za invalide RS, ki pa še ni konstituiran. Na posvetu smo poskušali ugotoviti, ali predlagana ureditev izpolnjuje zahteve t.i. "pariških načel" o delovanju nacionalnih struktur za varovanje človekovih pravic in kako bi bilo te zahteve mogoče v celoti izpolniti.
14. – 16.04.2011 - 2. Mednarodni kongres medicinskih izvedencev, Hotel Habakuk, Maribor,
Zavod za pokojninsko in invalidsko zavarovanje, Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije in Zavod za varstvo pri delu so organizirali 2. mednarodni kongres medicinskih izvedencev. Sponzorji in partnerji so bili: Vzajemna – generalni pokrovitelj; pokrovitelja sta bila še IBM in s&t, gostitelj pa je bilo Terme Maribor.
Na začetku mednarodnega kongresa medicinskih izvedencev oziroma otvoritvi kongresa so nas pozdravili: Dragica Bac, direktorica Direktorata za invalide pri MDDSZ, predstavnica MZ, dr. Jurčec Kalan, predsednica Zdravniške zbornice Slovenije, Boris Kidrič, predsednik uprave Vzajemna, Janez Ujčič, podžupan MO Maribor.
Strokovni referati: Posodobitev in reforma ZPIZ, Reorganizacija izvedenstva na socialnem področju v R Sloveniji, Izvedensko delo zdravnikov ZZZS in uveljavljanje pravic iz OZZ, Predstavitev sistema zavarovanja in postopkov ocene invalidnosti v Republiki Slovaški, Veliki Britaniji Italiji, na Norveškem, Predstavitev katedre za izvedenstvo v Belgiji, Izobraževanje medicinskih izvedencev, njihova vloga in odgovornost v državah članicah EUMASS-a.
Po končanem prvem dnevu kongresa sem se pogovarjal z Marijanom Papežem, generalnim direktorjem ZPIZ-a; mag. Deanom Premikom, sektor za izvedenstvo; Borisom Gačnikom in dr. Rozmanom, sodnim izvedencem iz Ljubljane.
Na začetku drugega dneva mednarodnega kongresa medicinskih izvedencev nas je pozdravil dr. Života Lovrenov, predsednik strokovnega odbora kongresa. V nemedicinskem delu sem kot predstavnik ZDIS predstavil referat »Aktiv delovnih invalidov – partner delodajalcu«. Drugi strokovni referati so bili: Vloga neinvazivne diagnostike pri ocenjevanju delazmožnosti in invalidnosti, Vloga invazivne diagnostike pri ocenjevanju delazmožnosti in invalidnosti, Ocena invalidnosti pri bolnikih s srčnim spodbujevalnikom, pri bolnikih z motnjami srčnega ritma, pri bolnikih s srčnim popuščanjem, pri bolnikih s pridobljenimi boleznimi zaklopk, pri bolnikih s prirojenimi srčnimi napakami, pri bolnikih s kardiomiopatijami, pri bolnikih po operacijah srčnih zaklopk, pri bolnikih s kronično ishemično boleznijo srca, pri bolnikih po premostitvenih operacija koronarnih arterij, pri bolnikih po perkutanih interventnih posegih na koronarnih arterijah, pri bolnikih s transplantiranim srcem, Rehabilitacija po boleznih, operacijah in posegih na srcu ter ocena invalidnosti in telesne okvare, Ocena invalidnosti in telesne okvare pri bolnikih z boleznijo perifernih arterij, Ocena invalidnosti in telesne okvare po posegih na perifernih arterijah, Razširjene vene – ali je to stanje pomembno za delo invalidske komisije, Tekmovalni šport pri bolnikih s srčnožilnimi boleznimi, Delovna dokumentacija danes in jutri, Načini zaposlovanja invalidov in ostalih oseb z omejitvami v Premogovniku Velenje, Varnost pri delu in invalidizacija, Delovno okolje in poklicne bolezni, Rehabilitacijski tim in poklicna rehabilitacija invalidov, Poslovna kariera v kasnejših letih, Aktiv delovnih invalidov – partner delodajalcu, Posttravmatski stresni sindrom in ocena delazmožnosti – kriteriji za oceno invalidnosti v Federaciji v BiH, Zaposlovanje invalidov kot priložnost za integracijo.
Po končanem drugem dnevu kongresa sem se pogovarjal z Miranom Kalčičem, direktorjem VZD, mag. Andrejko Fatur Videtič, mag. Žnidaršičem, poslancem v DZ RS in dr. Rozmanom, sodnim izvedencem iz Ljubljane.
Tretji dan so bili predstavljeni referati: Medicinsko izvedenstvo v sodno socialnih sporih o pravicah iz invalidskega zavarovanja, Sodna praksa, Vodeće grupe bolesti u gubitku radne sposobnosti, Staranje in delovna zmožnost, Vpliv kardiomiopatije na delovno zmožnost v obdobju 2005 – 2010 v Tuzlanskem kantonu – BiH, Posttravmatski stresni sindrom in ocena delazmožnosti – stanje v Federaciji BiH v obdobju 2005 – 2010, Vpliv prekomerne teže na ocenjevanje trajne delazmožnosti.
Referatom je sledil zaključek kongresa in podajanje sklepov predsednika strokovnega odbora kongresa, dr. Života Lovrenova.
Zaključki kongresa:
- Vsi udeleženci kongresa ugotavljamo, da je zamisel o kongresu, na katerem sodelujejo vsi akterji v procesu ugotavljanja invalidnosti (od napotitve do sodnega epiloga), pravilna in da jo je na naslednjih kongresih treba razširiti tudi s prispevki s področja pravne zaščite zavarovancev po zaključenih postopkih pred izvedenskimi organi.
- Tesnejšem sodelovanju med izvedenci ZPIZ-a in imenovanimi zdravniki ZZZS-ja.
- Nakazana je potreba po združitvi postopkov ocene začasne nezmožnosti za delo in ocene invalidnosti ter možnost povezave vseh organov, ki se ukvarjajo z delazmožnostjo, v enotno institucijo
- Izkazana je nesporna potreba po intenzivnejšem izobraževanju izvedencev različnih strok skozi skupne seminarje in podiplomske študije s področja izvedenstva.
- Predstavitev tujih sistemov zavarovanja in načina dela izvedenskih organov se je pokazala kot zelo koristna, zato bi bilo treba s tem nadaljevati in obenem tudi poglabljati sodelovanje med nosilci teh dejavnosti.
- Ugotavljamo, da je nujno posodobiti obstoječo delovno dokumentacijo ob upoštevanju vseh veljavnih predpisov in strokovnih priporočil s področja medicine dela in varnosti pri delu.
- Pri definiranju razbremenitve pri delu moramo dati večji pomen in poudarek vlogi nemedicinskega izvedenca na senatih IK.
- V postopkih pred obravnavo ocene invalidnosti je treba zavarovane osebe in delodajalce vsebinsko in tehnično ustrezno seznanjanjati z možnostjo poklicne rehabilitacije.
- Vsi sodelujoči so izrazili potrebo po nadaljevanju izobraževanj na podoben način in so pozdravili najavo organizatorja za naslednji – 3. Mednarodni kongres medicinskih izvedencev, ki naj bi bil v letu 2013.
18.04.2011 – 34. seja UO Fiesa
Na seji UO Fiesa smo se dogovorili, da bo vodenje UO Fiesa v naslednjem obdobju prevzela Zveza gluhih in naglušnih Slovenije. Podpisali smo najemni pogodbi za trgovino v kampu Fiesa (2 leti) in za hotel Fiesa (5 let).
Z najemnikom hotela Fiesa je dogovorjeno, da invalidi lahko izven sezone koristijo sobe v hotelu Fiesa po enaki ceni, kot velja v sezoni, vendar brez sofinanciranja Zvez. O koriščenju sob izven sezone se z najemnikom hotela dogovarjajo društva invalidov
19.04.2011 – Zbor članov ZDIS
Zbora članov ZDIS se je udeležilo 64 predstavnikov DI, članov ZDIS. Obravnavali in potrdili smo poročila o delu organov ZDIS za obdobje maj 2010 – april 2011, letno poročilo ZDIS za 2010 ter plan ZDIS za leto 2011. Na zboru članov so predstavniki DI podali kar nekaj vprašanj in pobud.
20.04.2011 - Konferenca Inšpektorata RS za delo – »Kakovost življenja in psihosocialni dejavniki na delovnem mestu« , Brdo pri Kranju
Inšpektorat RS za delo je pripravil 9. konferenco v Kongresnem centru Brdo pri Kranju v dvorani Elegans. Na začetku konference nas je pozdravil mag. Boris Ružič. Minister za delo družine in socialne zadeve dr. Ivan Svetlik se je opravičil. Pozdravil nas je Peter Pogačar, generalni direktor Direktorata za delovna razmerja.
Moderatorji na konferenci so bili: mag. Boris Ružič, Peter Stefanoski in mag. Mladen Markota (vsi IRSD). S strokovnimi referati so sodelovali: Tatjana Arnšek, IRSD – »Kakovost življenja in psihosocialni dejavniki delovnega mesta«, Jasmina Rakita, IRSD – »Kakovost življenja in psihosocialni dejavniki–delovno pravni pogled«, dr. Martina Šetinc Tekavc, Delovno sodišče v Ljubljani – »Psihosocialni dejavniki z vidika sodnika delovnega sodišča«, prof. dr. Mojca Kržan in prof. dr. Maja Bresjanac Bunc, Medicinska fakulteta v Ljubljani – »Biologija stresa«, mag. Tanja Salecl, Urad RS za enake možnosti – »Enakost spolov kot dejavnik kakovosti življenja«, mag. Mladen Markota, IRSD – »Predstavitev rezutatov projekta IRSD«, Peter Stefanoski, IRSD – »Katera vprašanja si lahko postavimo na podlagi raziskave IRSD«
Največ poudarka na konferenci je na stresu, šikaniranju na delovnem mestu in ostalih psihosocialnih dejavnikih. Predstavili so nam tudi raziskavo oz. projekt IRSD, ki je vključil v raziskavo 520 delavcev in 106 delodajalcev in jim posredoval vprašalnik na katerega so odgovarjali. Raziskava bo na spletni strani inšpektorata.