Podpis dogovora o smernicah za ravnanje z invalidnostjo na delovnem mestu
Ljubljana, 31. avgust 2005 - Gospodarska zbornica Slovenije in ZDIS sta 30.8.2005 podpisala DOGOVOR O SMERNICAH ZA RAVNANJE Z INVALIDNOSTJO NA DELOVNEM MESTU - Gospodarska zbornica Slovenije in Zveza delovnih invalidov Slovenije sta z namenom, da vzpodbudita ustrezno razumevanje in ukrepanje delodajalcev pri ravnanju z invalidnostjo na delovnem mestu sklenili Dogovor o smernicah za ravnanje z invalidnostjo na delovnem mestu. Smernice sta podpisala predsednik Gospodarske zbornice Slovenije Jožko Čuk in predsednik Zveze delovnih invalidov Slovenije Miran Krajnc. Smernice so v skladu s Kodeksom ravnanja z invalidnostjo na delovnem mestu Mednarodne organizacije dela.
Podobno kot v svetu je tudi v Sloveniji nezaposlenost invalidov večja kot med drugim aktivnim prebivalstvom. Ocena je, da je med nezaposlenimi državljani kar četrtina invalidov, ki zaradi različnih razlogov ne zmorejo poskrbeti za lastno socialno varnost. Po drugi strani pa je potrebno poudariti, da je zaščitna zakonodaja omogočila delo invalidom, kar kaže na pozitivni odnos države do fenomena invalidnosti. Toda bati se je, da bo z uveljavitvijo Zakona o zaposlitveni rehabilitaciji in zaposlovanju invalidov, ki uvaja možnost odpuščanja invalidov z delovnega mesta, prišlo do povečanja nezaposlenosti invalidov.
Vedno bolj namreč postaja očitno, da lahko invalidi zelo koristno prispevajo k narodnemu gospodarstvu, saj njihova zaposlenost zmanjšuje stroške nadomestil za invalidnost in posledično tudi revščino. Zaposlovanje invalidov je tudi poslovno utemeljeno, saj so pogosto prav invalidi dobro usposobljeni za določena dela. Nenazadnje, zaposlenost invalidov je pogoj za kvalitetno socialno vključenost invalidov.
“V Zvezi delovnih invalidov Slovenije pozdravljamo civiliziran pristop Gospodarske zbornice Slovenije, ki skladno z dokumenti Evropske unije varuje interese državljanov in s tem prispeva h graditvi socialne države. Gospodarska zbornica Slovenije je predstavnica delodajalcev in spoštovani socialni partner, ki si je na temelju javnih pooblastil vseskozi prizadeval za gospodarski razvoj in socialno pravičnost, kar danes Slovenijo uvršča v sam vrh novih držav v Evropski uniji. Zato si v Zvezi delovnih invalidov Slovenije želimo, da Gospodarska zbornica Slovenije ostane naš kompetentni sogovornik, partner v dogovarjanju in dejavnik, ki v sodobnem svetu sodelovanje s civilno družbo razume kot prispevek h graditvi humanejših medsebojnih odnosov. V Zvezi delovnih invalidov Slovenije podpiramo spremembe, ki jih nakazuje v svojem sistemu Gospodarska zbornica Slovenije, bojimo pa se ogrožanja civilnega dialoga v primeru radikalnih zborničnih sprememb, ki lahko prej škodijo kot koristijo”, je ob podpisu dejal predsednik Zveze delovnih invalidov Miran Krajnc.
Z Dogovorom o smernicah za ravnanje z invalidnostjo na delovnem mestu se delodajalci zavezujejo, da bodo namenjali posebno skrb za :
* zagotavljanje enakih možnosti za invalide na delovnem mestu,
* povečanje zaposlitvenih možnosti za invalide z vzpodbujanjem kadrovanja, reintegracije v delovni proces in možnosti za napredovanje,
* vzpodbujanje varnega, dostopnega in zdravju prijaznega delovnega mesta,
* povečanje prispevka delovnih invalidov v uspešnosti poslovanja podjetja.
Smernice so priporočila delodajalcem za ravnanje z invalidnostjo na delovnem mestu, njihovo uresničevanje pa je izraz družbene odgovornosti podjetja. Z uveljavitvijo Zakona o zaposlitveni rehabilitaciji in zaposlovanju invalidov se bo iztekla neproduktivna praksa absolutnega pravnega varstva invalidov, ki je oteževala poslovanje delodajalcev, zmanjševala zaposljivost invalidov ter jih demotivirala v njihovem poklicnem razvoju. Smernice bodo delodajalci upoštevali pri razreševanju problematike zaposlenosti invalidov in pri oblikovanju strategije razvoja podjetij, še posebej pa pri oblikovanju strategije razvoja človeških virov.
Zveza delovnih invalidov Slovenije kot največja reprezentativna invalidska organizacija z več kot 50.000 člani, s številnimi društvi in aktivi zaposlenih delovnih invalidov v gospodarskih družbah je smernice za ravnanje z invalidnostjo na delovnem mestu predčasno že podpisala z reprezentativnimi sindikati, torej delojemalci. Ti so ob podpisu izrazili željo, da do podpisa pride tudi z delodajalci. Zato lahko podpis uvrstimo med pomembne dogodke dokumentiranega socialnega partnerstva med delodajalci, delojemalci in uporabniki, torej civilno družbo, ki jo simbolizira Zveza delovnih invalidov Slovenije.
Dokument s smernicami (MS Word)
Klikni na sliko za ogled slik.