Seja Sveta Vlade RS za invalide
Ljubljana, 18.10.2005 – Na 3. Seji Sveta Vlade RS za invalide smo obravnavali osnutke strategije Dostopna Slovenija. Prispevek k strategiji je podal Marjan Kroflič, kot član delovne skupine v imenu ZDIS (v pisni obliki), sam pa sem v ustmeni obliki na seji predlagal, da se vanjo vnese odgovornost in vpliv civilne družbe, da se vpelje evalvacija in zapiše tekst o neformalni oz. moralni obvezi prijaznosti in pripravljenosti vseh, ki prihajajo v kontakt z ljudmi, ki imajo težave z oviranostjo.
Obravnavali smo in podprli spremembe in dopolnitve dveh pravilnikov s področja varstva pred utopitvami.
Podprli smo prizadevanja za ureditev nevzdržnih pogojev delovanja in za nadaljevanje razvoja Zavoda Prizma, Ponikve (izgradnja manjšega objekta za 60 postelj, razselitev stanovalcev v bivalne skupnosti in domove za starejše občane).
Opredelili smo se za Uredbo o določitvi kvote za zaposlovanje invalidov, ki je že bila usklajena na Ekonomsko socialnem svetu, 2 % kvota za zaposlovanje v javni upravi, ki bi morala biti v bistvu za vzgled, se nam je zdela prenizka. Predlagal sem uvajalno obdobje uredbe kvotnega sistema, ki bi ga po določenem času dopolnili glede na praktične izkušnje.
Podprli smo Pravilnik o merilih za priznanje statusa invalida in pravice do zaposlitvene rehabilitacije.
Prejeli smo informacijo o uresničevanju Zakona o uporabi slovenskega znakovnega jezika, ki govori o pomanjkanju tolmačev, problemih pri izvajanju odločb o pravici gluhih do tolmača, pridobivanju vavčerjev in izkaznic, dinamiki pri pridobivanju certifikata za tolmače ter o aktivnostih sveta za slovenski znakovni jezik pri uresničevanju zakona.
Obravnavali smo razpis Sklada za nagrajevanje inovacij na področju usposabljanja, življenja in dela invalidov za leto 2005. Rok prijave na razpis je 20.10.2005.
Zveza paraplegikov je zahtevala uveljavitev pravice do brezplačne vgradnje naprav za ročno upravljanje avtomobilov. Svet se do pobude ni opredelil zaradi premalo informacij o ureditvah v drugih državah EU, zaradi navedb le enega vira financiranja (državni proračun) in zaradi dejstva, da je problematiko potrebno reševati za vse invalide, ne glede na naravo, stopnjo in vrsto invalidnosti, na enak način.
Med sejo je bilo obrazloženo, da je Svet Vlade RS za invalide posvetovalno telo in da sklepi Sveta za Vlado niso obvezujoči. So pa ji v pomoč pri odločanju.