Člani radgonskega invalidskega društva obeležili 30. rojstni dan
Največje društvo na območju Gornje Radgone in eno sploh največjih v Pomurju, Medobčinsko društvo invalidov (MDI) Gornja Radgona, je obeležilo visok jubilej, 30 – letnico obstoja in uspešnega delovanja. Samo društvo, ki deluje na območju občin Gornja Radgona, Apače, Radenci in Sveti Jurij ob Ščavnici, sestavljajo trije aktivi invalidov, in sicer: Gornja Radgona, Apače ter Radenci – Kapela, vanj pa je včlanjenih nad 950 invalidov in podpornih članov. In vodstvo društva, na čelu s predsednikom Brankom Habjaničem, je v soboto, 14. junija na Pomurskem sejmišču v Gornji Radgoni, pripravilo posebno slovesnost, na kateri se je zbralo okoli 400 invalidov ter gostov. V okviru slovesnosti se je na Pomurskem sejmišču odvijalo marsikaj zanimivega in prijetnega, od pozdravnih nagovorov, kulturnega programa, podelitve priznanj, do prijetnega druženja in vesele zabave z ansamblom „Štajer Band“. Radgonski invalidi so medse povabili tudi prijatelje iz pobratenih in prijateljskih invalidskih društev: Murska Sobota, Ljutomer, Lendava, Dornberk, Maribor, Vrhnika in Slovenj Gradec. V društvu so izdali tudi priložnosti bilten, kjer je predstavljeno delovanje v minulih 30 let, hkrati pa so na slovesnosti predstavili vizijo prihodnosti predvsem pa poslanstvo, ki ga društvo opravlja v širšem interesu. Med gosti slovesnosti, ki so med drugimi pozdravili vse prisotne, so bili predvsem domači župani: Anton Kampuš (Gornja Radgona), Mihael Petek (Radenci) in dr. Darko Anželj (Apače), zaradi druge prireditve v svoji občini pa je manjkal le Anton Slana (Sveti Jurij ob Ščavnici), čigavo pozdravno pismo je prebrala moderatorka programa Marjana Kovačič. In prav vsi govorniki, poleg županov so to bili predstavniki drugih invalidskih društev ter gostujočih društev upokojencev iz Gornje Radgone, društva multipla skleroze ipd., posebej predsednik MDI Gornja Radgona, Branko Habjanič, so poudarjali, kako je radgonsko društvo vedno v službi invalidov.
Ob tem je član UO Zveze delovnih invalidov Slovenije (ZDIS) in predsednik DI Ljubljana – Center, Anton Kastelic, prisotne pozdravil v svojem imenu, prebral pa je tudi pismo predsednika ZDIS, Draga Novaka, ki je med drugim zapisal: Iskreno vam čestitam za vaš praznik-30. letnico delovanja. Zelo mi je žal, da vam tega ne morem, zaradi službenih obveznosti, povedati osebno. Pred tridesetimi leti se je ustanovilo MDI Gornja Radgona. Tako se je začelo. Z leti se je članstvo MDI Gornja Radgona krepilo, društvo se je programsko bogatilo in s posebnimi socialnimi programi vedno bolj približevalo uporabnikom. MDI Gornja Radgona je član največje reprezentativne invalidske organizacije – Zveze delovnih invalidov Slovenije, ki združuje več kot 50.000 delovnih invalidov in oseb s telesno okvaro, v 69 društev invalidov. Vedno se začne pri članih, ki v društvih pričakujejo ustrezno raven socialnih storitev, ki jih je invalidska organizacija sposobna ponuditi. S tem, ko smo pomagali sočloveku – invalidu v stiski, smo izkazali svojo srčnost in vero v življenje. Bolj strokovno temu rečemo, da se zavzemamo za doseganje enakih možnosti in enakopravno obravnavo, za človekove pravice in dostojanstvo posameznika za socialno pravičnost...
Predsednik MDI Gornja Radgona Branko Habjanič je svoj pozdravni nagovor začel z besedami enega največjih umov prejšnjega stoletja, svetovno znane invalidne osebe Helen Keller, ki je dejala: „Življenje je izzivalna pustolovščina, ali pa nič. Če se znamo soočiti s spremembami in se svobodnega duha spopadamo z usodo, smo nepremagljivi“. In prav invalidi, ki jim je še boginja Fortuna obrnila hrbet, so vztrajni, požrtvovalni in s tem nepremagljivi. „Tudi mi se spopadamo vsak s svojo usodo in v teh spopadih često zmagujemo, včasih obupujemo, vendar pa moramo vse sile združiti v hotenju, da bomo ostali nepremagljivi. Na tej poti velikokrat potrebujemo pomoč, vzpodbudo, toplo besedo. In to je namen društva invalidov, da pomaga pomoči potrebnim. Iz teh razlogov je bilo ustanovljeno naše društvo pred tridesetimi leti, katerega jubilej danes praznujemo“, je med drugim dejal Habjanič, ki je posebej pozdravil vse prisotne članice in člane MDI Gornja Radgona, še dodatno vse poverjenike na celem območju MDI, ki žrtvujete veliko ur prostovoljnega dela za dobrobit članstva.
„Zavedamo se , da smo močnejši, če se povezujemo s podobnimi društvi na širšem območju Slovenije, zato smo pobrateni z društvi iz Vrhnike in Slovenj Gradca, odlično sodelujemo z društvi iz Dornberka, Maribora in Ljutomera, kot tudi z ostalimi invalidskimi društvi iz Pomurja, ter iz Pirana, ki vedno z razumevanjem sprejmejo naše želje ob rekreaciji invalidov v tem obmorskem mestu, kjer nam posebej pomaga gospa Veronika Fuks. Še kako se zavedamo, da je dobro delo naših društev odvisno od razumevanja tistih, ki vodijo naše občine, saj je brez materialne osnove še tako dobra volja premalo za doseganje vidnih uspehov na področju skrbi za naše članstvo. In to so predvsem župan občine: Gornja Radgona, Anton Kampuš, kot tudi podžupan Vinko Rouso, župana občine Apače, dr. Darko Anželjo, občine Radenci Mihael Petek, in občine Sveti Jurij ob Ščavnici, Anton Slana“, je dejal Habjanič, ki je poudaril tudi dobro sodelovanje z Območnim združenjem RKS, Centrom za socialno delo, Društvi upokojencev, župnikom Francem Hozjanom idp.
„Če se danes ozremo na tridesetletno delo našega društva, lahko ugotovimo, da smo veliko naredili. Že na ustanovnem občnem zboru leta 1978 je bil sprejet bogat delovni program. Vsa leta smo ga nadgrajevali in posvečali posebno pozornost predvsem socialnim programom, ki so temelj dela za invalidnega človeka. V MDI Gornja Radgona smo se zavedali, da je nujno aktivirati tudi preostale sposobnosti vseh vrst invalidov. Zato smo ustanavljali še druge skupine, v katere so se vključevali invalidi. To je skupina za ročna dela, ki nas razveseljuje s svojimi lepimi razstavami, skupina za samopomoč, ki se druži enkrat tedensko s svojim bogatim programom. V dobro razvitem delu športa in rekreacije so posebno uspešni ribiči, kjer sta Darko Merčnik in Marjeta Lorber prav v tem jubilejnem letu postala državna prvaka. V okviru memoriala našega umrlega člana Petra Dolamiča organiziramo vsako leto v počastitev občinskega praznika občine Gornja Radgona ribiško tekmovanje v Zgornjem Konjišču, ki je zelo primerno za invalidne osebe. Uspešna je tudi sekcija pikada za moške in ženske, ki so se večkrat uvrstili na državno prvenstvo in tam dosegli vidne rezultate. Šahovska sekcija se udeležuje vseh tekmovanj za posameznike in ekipno. Omenim naj še streljanje, balinanje in kegljanje, ki prizadevno zaposluje naše člane. Kot sem že omenil, je za uspešno delo nujno potrebno urediti tudi materialno bazo. S tem mislim predvsem na lastni prostor, ki se nam s pomočjo župana Antona Kampuša in podžupana Vinka Rousa obeta v bližnji prihodnosti. Izredno se veselimo tega, da bomo končno lahko nemoteno delali v lastni hiši, za kar se jima že danes v imenu vseh nas prisrčno zahvaljujem. S tem se bo tudi naše delo dvignilo na višji nivo. Naj ta svoj nagovor zaključim z mislijo De Saita: Je čas, ko izbiramo semena, je pa tudi čas, ko se veselimo, ker gre seme v klasje. In to je želja vseh nas, ki delamo za lepše, bogatejše življenje invalidnih ljudi“, je med drugim dejal Branko Habjanič, ki je ob koncu, skupaj s podpredsednico MDI Gornja Radgona, in nekdanjo dolgoletno predsednico Marto Bregar, podelil najmanj 60 različnih priznanj za prispevek uspešnemu delovanju društva.
Prejeli so jih: 1 . Ludvik Šadl, ki je prejel tudi priznanje od ZDIS (podeli ga predstavnik ZDIS-a Anton Kastelic), Stanko Korošec, Janko Trstenjak, Anica Makovec, Hedvika Weingerl, Marta Bregar, Zvonka Černjavič, Branko Habjanič, Apolonija Novak, Marija Korošec, Emilija Paldauf, Anton Kaučič, Vera Črešnar, Tončka Ferš, Franjo Fekonja, Jože Šafarič, Terezija Grah, Marija Volf, Ida Tisel, Andrej Peklar, Natalija Dolamič, Lizika Jančar, Marjana Vidonja, Ivan Jamnikar, Zofija Frank, Veronika Hamler, Feliks Vogrinec, Alojz Vučak, Peter Fekonja, Danica Časar, Štefka Pučko, Stanko Borkovič, Štefanija Strniša, Angela Horvat, Ignac Vučko, Janez Pučko, Ana Sterniša, Marjeta Lorber, Ignac Gregorič, Anica Štelcel, Marija Čerin, Jože Blatnik, Anton Sever, Milka Fridau, Hilda Mauko, Jože Čuček, Irena Primožič, Antonija Žlebar, Marjan Fras, Marija Bagari, Štefan Vukan, Elizabeta Marinič, Marija Vinčec, Ana Uhan, Albin Kapun, Dragica Sever, Marija Kolarič, Feliks Veberič, Marko Galič, Srečko Cer, Sida Režonja, Pavla Lebar, Vinko Budja, Cilka Dimec Žerdin, Stanko Korošec, Ludvik Šadl, Jože Šafarič, društva invalidov: Vrhnika, Slovenj Gradec, Dornberk, Maribor, ZDIS, župani-občine: Anton Kampuš (Gornja Radgona), dr. Darko Anželj (Apače), Mihael Petek (Radenci) in Anton Slana (Sveti Jurij ob Ščavnici), OZ RKS Gornja Radgona, in podžupan občine Gornja Radgona, Vinko Rous.
Besedilo in foto: O.B.