Neustrezno sodelovanje javnosti v postopku priprave spremembe Zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju

Zavod Center za informiranje, sodelovanje
in razvoj nevladnih organizacij – CNVOS
Povšetova 37
1000 Ljubljana

Na vas se obračamo kot na mrežno nevladno organizacijo, ki med drugim skrbi tudi za uveljavljanje pravice do sodelovanja nevladnih organizacij v postopkih priprave predpisov z namenom, da vas seznanimo s potekom našega sodelovanja v postopku priprave sprememb Zakona o pokojninskem in invalidskem zakonu pri Ministrstvu za delo, družino in socialne zadeve.V juliju 2009 je Ministrstvo za delo, družino in socialne zadeve pisno naslovilo na našo Zvezo namero po oblikovanju delovne skupine za preučitev predpisov s področja invalidskega zavarovanja. V delovno skupino smo predlagali svojo predstavnico in namestnika, naslovno ministrstvo pa je dne 10.7.2009 izdalo sklep št. 012-44/2009 o ustanovitvi delovne skupine, katere naloga naj bi bila obravnava problematike ureditve invalidskega zavarovanja po veljavnem Zakonu o pokojninskem in invalidskem zavarovanju in proučitev potrebe po morebitnih spremembah predpisov in pripravi predlogov za spremembo predpisov.

Prvi sestanek te skupine je bil 31.7.2009, na katerem je bil s strani ministrstva predstavljen prej navedeni namen te skupine, navzoči predstavniki pa so deloma predstavili tudi problematiko invalidskega zavarovanja, ki jo zaznavajo na svojih področjih. Predstavnica Zveze delovnih invalidov Slovenije (v nadaljevanju: ZDIS) je o sestanku poročala in predlagala oblikovanje skupine znotraj ZDIS, ki bo lahko z vsebinskimi predlogi in usmeritvami spremljala delo medresorske komisije pri našem ministrstvu. Skupino smo tudi oblikovali, saj si le tako predstavljamo kvalitetno vključevanje civilne družbe v procese odločanja.

Drugi sestanek delovne skupine pri ministrstvu je bil dne 11.9.2009, na katerem je predsednica delovne skupine Nataša Trček predstavila v katerih smereh namerava ministrstvo pri reformi invalidske zakonodaje razmišljati. Na to so se nekateri člani odzvali s komentarji, vendar zaradi pomanjkanja časa niso mogli vsi člani izraziti svojih stališč (tako prvi in drugi sestanek sta bila s strani ministrstva omejena na uro in pol). Predsednica skupine je pojasnila, da bo nemudoma članom posredovala zapisnik sestanka, glede katerega lahko člani podajo svoje komentarje na predstavljene vsebine, ki bodo upoštevane. Predvidoma v oktobru pa naj bi ministrstvo javno predstavilo izhodišča za reformo pokojninskega in invalidskega zavarovanja. Zapisnika sestanka delovna skupina ni dobila po sestanku, pač pa je bil dne 25.9.2009 na spletni strani ministrstva objavljen dokument – Modernizacija pokojninskega sistema v Republiki Sloveniji (z datumom 25.9.2009), ki je objavljen pod rubriko “dokumenti v javni razpravi”. Naslovno ministrstvo ni Zveze delovnih invalidov Slovenije z objavo tega dokumenta seznanilo in pozvalo na komentarje, niti naše predstavnice v delovni skupini s tem niso seznanili. V dokumentu so bile predstavljene vsebine predvidene reforme tudi invalidskega zavarovanja, ki pa na dveh sestankih delovne skupine niso bile obdelane oziroma člani skupine niso imeli pred objavo možnosti, da se do teh namer opredelijo.

S takim načinom vključevanja javnosti se nismo strinjali in smo o tem izrazili svoje stališče tudi v okviru pripombe na dokument – Modernizacija pokojninskega sistema. Na podlagi naših aktivnosti smo dosegli tudi sestanek na Direktoratu za invalide in Svetu Vlade RS za invalide.

Delo delovne skupine se je na pobudo predsednice delovne skupine nadaljevalo v letu 2010 in sicer 13.1.2010, 10.2.2010 in 26.2.2010. Tudi na podlagi konkretnih pripomb naše organizacije in Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje, smo na vsakem sestanku obravnavali določene teme oziroma sklop členov. Dne 26.2.2010 je predsednica delovne skupine napovedala naslednji sestanek za dne 12.3.2010 ob 8.30 uri na ministrstvu, na katerem naj bi obravnavali podrobneje problematiko telesnih okvar in nadaljevali obravnavo členov od 91. dalje. Glede na program dela vlade in roke, ki so v njem predvideni za sprejem novega Zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju, je naša predstavnica na sestanku dne 26.2.2010 izrecno vprašala predsednico, kako se umešča delo te skupine v vsebinsko pripravo sprememb invalidskega zavarovanja. Predsednica je odgovorila, da bo skupina delala, dokler bo potrebno. Tik pred napovedanim sestankom delovne skupine v marcu, pa je bil ta s strani ministrstva preklican. Dne 24.3.2010 pa je bil na spletni strani ministrstva objavljen predlog Zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju.

V proces našega sodelovanja pri pripravi predpisa smo vložili veliko energije, časa in tudi pripravili konkretne dokumente in sicer na podlagi delovanja delovne skupine, ki smo jo znotraj naše Zveze oblikovali prav za ta namen in s tem dali možnost tudi vsem društvom, da sodelujejo. V vsem času smo skušali delovati konstruktivno in nekonfliktno. Dejansko pa imamo občutek, da je šlo z našim sodelovanjem v delovni skupini za izgubo časa, saj je šla tako priprava koncepta reforme invalidskega zavarovanja, kot sam predlog zakona v delu invalidskega zavarovanja (ki je bil naša tema) mimo nas, saj na sami delovni skupini nismo prejeli niti korektnih informacij o dejanskem poteku priprave koncepta reforme in predloga zakona, temveč se je oboje zgodilo iznenada. Predsednica delovne skupine članom delovne skupine v obeh primerih ni podala nobene obrazložitve, kar bi bilo minimalno kulturno iz spoštovanja do našega brezplačnega prizadevanja. Tako nismo bili niti informirani, še manj vključeni v postopek priprave predpisov. Namen delovne skupine smo izpolnili nekoliko le v delu, da smo obravnavali problematiko ureditve invalidskega zavarovanja po veljavnem zakonu in razpravljali o možnih izboljšavah, nikakor pa NISMO SODELOVALI PRI PRIPRAVI PREDLOGOV ZA SPREMEMBO PREDPISOV. Ker smo največja nevladna organizacija invalidov, ki združuje 60.000 invalidov, bi se nam zdelo zelo nekorektno, da bi ministrstvo naše dejansko sodelovanje samo zato, ker je taka namera zapisana v njihovem sklepu o ustanovitvi skupine, deklariralo kot sodelovanje pri pripravi predpisa.

Glede na navedeno vas kot organizacijo, ki zastopa interese nevladnih organizacij naprošamo, da v okviru svojega delovanja na navedeni problem in neustrezno sodelovanje javnosti (ki tudi ni skladno z Resolucijo o normativni dejavnosti) opozorite na pristojnih mestih in nas o tem obvestite.

Lep pozdrav!

Zveza delovnih invalidov Slovenije
Drago Novak, predsednik

Posredovano:
Predsednik Vlade RS
Svet Vlade RS za invalide
NSIOS
ZPIZ
MDDSZ, minister Svetlik
Direktorat za invalide
Direktorat za trg dela
4 reprezentativni sindikati
ZDUS